Tipy a rady

Ako si vybrať správny záves

By 15 nov,2016

Každý interiérový dekorátor vám povie, že závesy robia izbu. Samozrejme, vtedy, ako sú správne zvolené. Pokiaľ ide o výber správnych závesov, vždy je to o látke, farbe a rozmeroch.

Vybrať naozaj dobrý záves sa môže zdať zložité, poďme si preto prejsť zopár rád, ktoré výber uľahčia.

woman-994737_1920

Látka a farba

Látka je najdôležitejšia časť pri výbere závesov. Pretože práve od materiálu závisí, ako budú spĺňať svoj účel, akú budú mať životnosť a podobne.

Ak je látka príliš ťažká, naskladané vlny nemusia pôsobiť dobre hlavne vo vyšších častiach, pretože ich samotná váha naťahuje smerom nadol a vyrovnáva.

Pozor však aj na príliš ľahké závesy – nemusia “padať” tak, ako by mali – látka nebude rovná, môže sa zdať dokonca pokrčená – a budú lietať pri každom, aj najmenšom prievane.

Najvhodnejšie látky na závesy sú hodváb (aj umelý) a zamat. Tie majú tendenciu visieť najlepšie. Najodolnejší z nich je umelý hodváb, ktorý sa navyše hodí do obzvlášť svetlých miestností, pretože svetlo mu vadí oveľa menej ako prírodnému hodvábu.

antique-777223_1920

Poznáte to, keď si kúpite krásne žiariace auto a po pár rokoch je jeho farba akási vyblednutá a už nemá ten lesk, čo kedysi? Rovnako je to aj s farbou látok. Za všetko môže slnko, ktoré farbu po čase vyťahá.

Farbu závesu teda vyberajte aj podľa toho, na akom okne záves budete mať. Ak je to na mieste, kde slnko svieti väčšinu dňa, nemali by ste príliš siahať po jasných a žiariacich farbách, pretože tie sú na “vyťahanie” náchylnejšie, ako neutrálnejšie farby.

Ak však radi meníte závesy častejšie (teda nie po rokoch), nemusíte blednutie brať pri výbere do úvahy.

chair-690341_1280

Dĺžka

Ešte pred tým, ako vezmete do rúk meter, rozhodnite sa, ako vysoko nad okno sa záves hodí najlepšie.

Ak zavesíte záves vyššie nad okno (napr. pokojne aj 10 – 12 cm), dajú vašej izbe oveľa vyšší optický vzhľad, ako to naozaj je.

Ak už závesy používate a teda máte garniž, alebo koľajnice, potom nie je nad čím rozmýšľať a rovno môžete merať. Ak používate garniž s okami, dĺžku závesu meriate od spodnej časti oka. Ak koľajnice, tak priamo od nich. Nezabudnite tiež pripočítať dĺžku, ktorú potrebujete na prehnutie (ak si takto záves chcete dať).

Dĺžku pre istotu zmerajte aspoň na 2 – 3 miestach. Občas sa totiž stane, že niečo je krivo (koľajnice, oká,…) , alebo posunuté a potom záves nemusí sedieť podľa vašich predstáv. Dĺžku meriate až po podlahu.

Ak chcete, aby záves visel, odpočítate od nameranej dĺžky 1-2 cm. Ak chcete skôr tradičnú dekoráciu a chcete mať záves jemne “položený” na podlahe, pripočítajte ešte 5-6 cm.

room-918994_1920

Šírka

Pri meraní šírky pridajte k nameranému počtu centimetrov ďalších 10 až 20 (aby ste prekryli kraje okien) a celú sumu zdvojnásobte. Aby ste ich mohli pekne nazhŕňať.

Poznáte rozmery a máte zvolenú farbu? Nič vám nebráni pozrieť si ponuku a nájsť ten svoj.

 

8 rád, ako si vybrať správny matrac

cover
Previous
mite-67638_1280

Bytový textil vs. alergik v dome

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD