Tipy a rady

Ako sa správne starať o záclony a závesy

By 9 feb,2017

Minulý týždeň sme sa venovali čisteniu kobercov, tento týždeň sa budeme venovať čisteniu záclon a závesov. Ako keby bolo práve pred Vianocami :-)

Väčšina záclon, ktoré teraz dostanete v obchodoch je vyrobená zo syntetických vlánkien. Tie sú pevnejšie a trvácnejšie, ako prírodné, no vzhľadom na to, že záclony a závesy sú vo svojej podstate jemné, aj s umelými vláknami musíte zaobchádzať opatrne.

Na údržbu sú však stále oveľa menej náročné, ako prírodné vlákna. Síce na nich sadá prach rovnako, no dostanete ho z nich ľahšie, ako z bavlny.

bed-1839183_1280

Vetranie

Najlepší spôsob, ako udržať čokoľvek čisté a svieže je stále čerstvý vzduch. Nielen, že nebudete mať problém s divnou vôňou, zbavíte sa aj časti prachu, ktorý odnesie prievan. Vetrajte preto často a pravidelne. Denne stačí pár minút, raz za čas otvorte okná aj na niekoľko hodín.

Raz za čas záclonu zveste, vyneste von a prach z nej vytraste.

Vysávanie nie je len pre podlahu

Pri kúpe vysávača ste si určite všimli, že ste mali v krabici viacero nástavcov. Aj keď stále používate ten jeden, je čas na zmenu. Vyberte ten, ktorý má kefu a aspoň raz za mesiac (optimálne 2x) vysávačom závesy a záclony prejdite. Vyhnete sa usádzaniu prachu na povrchu a aj vnútri medzi vláknami.

Nezabudnite na záhyby :-)

Pranie

Zabudnite na pranie záclon pred Vianocami a Veľkou nocou :-) Treba pridať. Záclony a závesy by sa mali prať aspoň 3-4x do roka.

Stále sledujte odporúčania výrobcu, no vo všeobecnosti sa odporúča prať pri teplote len 30-40 stupňov, pri zvolenom jemnom programe. A radšej neskúšajte odstreďovanie. Na to sú záclony príliš jemné.

Do práčky treba vkladať záclony poskladané, nie len skrčené. Špeciálne na toto pranie existujú aj sieťky na záclony, ktoré ich udržia pokope, ochránia pred poškodením, no nezabránia ich vypraniu.

curtain-928414_1920

Sušenie

Nepoužívajte sušičku, záclony by sa vám ľahko rozsušili a ich rozpadnutie by bolo potom už len otázkou času. Nehovoriac o ich výzore.

Nepoužívajte odstreďovanie. Záclonu môže znehodnotiť.

Najlepšie je nechať záclony odkvapkať v umývadle, alebo vo vani a ešte vlhké zavesiť na okno. A samozrejme nariasiť do tvaru, aký preferujete. Vlákna sa gravitáciou samé narovnajú, záclona vyschne prirodzene a bude si držať požadovaný tvar. A vyhnete sa žehleniu.

Ak by ste ale záclonu, alebo záves potrebovali žehliť, robte to stále na najnižšej možnej teplote. A hneď potom záclonu zaveste. Viete – gravitácia a prirodzené narovnávanie vlákien :-)

zavesy a zaclony

 

Ako sa správne starať o svoj koberec

books-1853203_1920
Previous
brush-792069_1920

Ako na maľovanie izby

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD