Tipy a rady

Ako sa správne starať o svoj koberec

By 3 feb,2017

Starostlivosť o koberce nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Teda, aspoň tá správna. Určite všetci poznáte – vyniesť koberec von, prevesiť ho cez tyč a trepať, trepať a trepať…

O koberce sa treba starať pravidelne. Ak ich neudržiavate, pre svoje vlastnosti sa vedia stať miestom plným prachu a roztočov. A to už – hlavne ak patríte medzi alergikov – nie je žiadna sranda.

books-1853203_1920

Základ

Základná starostlivosť o koberce by mala zahŕňať poriadne vysávanie raz za týždeň. Ak máte doma alergika, tak dvakrát. Najlepšie je použiť vysávač so silným saním, ktorý nečistoty vytiahne až z hĺbky medzi vláknami. A bonusom je, ak má aj filter na zadržiavanie alergénov.

Prášenie kobercov

Prášiť koberce by ste nemali viac, ako jeden až dvakrát do roka. Ale pozor, to neznamená, že ho máte vyniesť von, prevesiť a trieskať, pokiaľ nevypľujete dušu.

Ak máte veľa energie a potrebujete si ju vybiť, kúpte si radšej boxerské vrece, choďte si zabehať, alebo sa venujte nejakému športu. Takéto čistenie koberca je k nemu najmenej šetrné a rýchlo ho zničí. A to nehovoríme o vašich pľúcach, čerstvo umytých oknách vašich susedov a podobne.


Takto čistiť môžete len koberce, pri ktorých je vám jedno, že sa vám rozletia.

Najlepšie je ich prášiť v zime, keď ich položíte vrchnou stranou na sneh a jemne celé preklepete.

koberec-kremove-barvy-s-vysokym-vlaknem

Vysávanie kobercov

Ako sme spomínali v úvode, raz, či dvakrát za týždeň povysávať koberec úplne postačí. K tomu môžete pridať vysávanie aj spodnej strany koberca. Toto stači spraviť raz – dvakrát ročne, aby ste vysali aj tie nečistoty, ktoré sú už príliš hlboko v koberci, alebo prach, ktorý sa tam dostal popod neho.

Vysávať by ste mali stále v smere “rastu” vlasov, aby ste ich nelámali, ani inak nenamáhali.

Pri kobercoch s vysokými vlasmi (chlpaté koberce,…) neviete použiť robotické vysávače, a problém majú často aj tie obyčajné. Pri týchto kobercoch potrebujete vysávač s naozaj silným saním. Jednoduchšie je vziať mokrú kefu a koberec vyčistiť ňou.

Je to daň za efektnosť a štýl, ktoré tieto koberce dodajú vašej izbe.

Tepovanie

Niet dokonalejšej metódy na vyčistenie koberca, ako je tepovanie. Parádne vyčistí, oživí pôvodne farby koberca a ošetrí jeho vlákna. Okrem toho ho tiež zbaví nie len škvŕn ale aj pachov, ktorými za svoj “život” napáchol. Toto sa týka hlavne kobercov, ktoré sú v silne aromatickom prostredí – napríklad v kuchyni (rôzne korenia a výpary pri varení), alebo v kúpeľni, či na wcku (osviežovače a vône).

Pri tepovaní sa nanáša teplá voda zmiešaná s tepovacím čistiacim prostriedkom, alebo s penou, ktorá sa aplikuje, nechá sa istý čas pôsobiť a potom sa vysaje (časy záležia od čistiaceho prostriedku, sú uvedené v návode na použitie).

Tepovanie je vhodné aj vtedy, ak máte doma zviera, ktoré plzne, či fajčiarov.

rug-1088557_1920

Dôkladné čistenie

Raz za dlhý čas (odporúčania výrobcov sú rôzne – väčšinou niekde od 7 – 12 rokov) je dobré dať si koberec vyčistiť profesionálne do čistiarne.

Čo robiť, aby koberec vydržal dlhšie (okrem čistenia)

  • majte ho uložený na pevnom a rovnom podklade. Niektorí ľudia zvyknú dávať pod koberec ešte jeden (väčšinou starší) koberec. Toto by sa robiť nemalo, koberec sa deformuje
  • pozor na umiestnenie koberca pri dverách. Mali by ste sa vyhnúť umiestňovaniu rohov koberca k dverám, lebo pri otváraní dvere často o koberec zavadia a ohýnajú ho
  • pozor na ťažký nábytok, na jeho nohy a tiež na presúvanie nábytku
  • po koberci nechoďte v topánkach – mäkké papuče sú ok, no obuv s tvrdou podrážkou koberec rýchlo znehodnotí

koberce

 

Vyhrajte nákup bytových dekorácií v hodnote 200€

win
Previous
bed-1839183_1280

Ako sa správne starať o záclony a závesy

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD