Tipy a rady

Ako sa dobre vyspať počas horúcich letných nocí

By 6 mar,2017

Minule sme vám radili, čo robiť, aby sa vám dobre spalo počas studených nocí – prečítať si to môžete tu. Posledné dni máme pomerne teplé a aj keď vám teraz žiadne prehriatie nehrozí, inšpirovali nás na napísanie niekoľkých rád, ktoré určite využijete v lete.

norway-2030692_1920

Fyzika zo základnej školy

Teplo stúpa hore. To znamená, že čím nižšie idete, tým chladnejšie je. Ak bývate v poschodovom dome a zvyknete spať na poschodí, v horúcich letných dňoch by ste mohli uvažovať o presťahovaní sa na prízemie, resp. nižšie. Navyše – ak máte zle zateplený strop (resp. nemáte vôbec), horné poschodia a podkrovia sa zvyknú v lete prehrievať a to už nemusí byť sranda – nielen preto, že sa nevyspíte, ale riskujete aj prehriatie tela.

Vetranie

Vyššie teploty v izbe vás môžu presviedčať, aby ste otvorili okná a vetrali. Treba si uvedomiť, že hoci sa vám napríklad 27 stupňov v izbe zdá veľa, vonku je 35. To znamená, že do domu dostanete ešte teplejší vzduch, ako momentálne máte. A zbaviť sa ho potom je takmer nemožné. Ak už vetrať musíte, skúste otvoriť okno, ktoré je v tieni. A použiť ventilátor na rozprúdenie vzduchu.

Vetrajte vždy v noci, alebo v ešte chladných ranných hodinách.

Ventilátor

Umiestnite ho k otvorenému oknu tak, aby ťahal v noci chladnejší vzduch z vonku a fúkal ho do izby. Nastavte ho na najnižšie možné otáčky – bude jemne víriť vzduch a zároveň vás nebude obťažovať hlukom.

tree-1551106_1920

Sprcha

Možno budete prekvapení – ale opäť ide o fyziku – radšej použite teplú vodu, ako studenú. Ak sa totiž schladíte studenou vodou, efekt chladu dosiahnete, ale len krákodobo. V momente, keď spod sprchy vyjdete von, začnete sa opäť nahrievať a pocit tepla bude ešte intenzívnejší.

Naopak – ak použijete teplú vodu, vzduch sa bude zdať chladnejší a vy sa budete cítiť príjemnejšie.

Rovnako je to aj s nápojmi – v horúcom lete vás viac osvieži teplý, ako ľadový nápoj.

Posteľné prádlo a oblečenie

Počas horúcich nocí používajte hodváb, alebo satén. Sú ľahšie a preto aj pocitovo chladnejšie. Naopak, taká bavlna je ťažka, drží teplo a po tejto by ste mali siahnúť počas chladnejších nocí.

V lete by ste tiež mali rozmýšľať nie len nad tým, čím sa zakryť, ale či vôbec. Pri teplote nad 25 stupňov dokážete bez problémov spať aj bez prikrývky. Od 20-25 stupňov vám stačí plachta, či tenká deka. Nad hrubšími a teplejšími prikrývkami by ste mali rozmýšľať vtedy, keď teplota klesne pod 20 stupňov.

Rovnako je to s oblečením – malo by bať ľahké, vzdušné. Nepreháňajte to s vrstvami a pri vyšších teplotách zvážte, či niektoré jeho časti vôbec potrebujete.

 

pyzamo

 

Ako sa dobre vyspať počas chladných nocí

bed-945881_1920
Previous
74179ponuka_prace

Marketingový pracovník | Bardejov

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD