Tipy a rady

Ako sa dobre vyspať počas chladných nocí

By 1 mar,2017

Bez deky vám je zima, s dekou príliš horúco, potom vám je horúcou pod dekou a zároveň zima na časi, ktoré máte mimo nej. Nájsť niekedy ten vyvážený bod medzi horúcom a zimou môže trvať dlho a liezť poriadne na nervy. Lebo ak máte nevhodnú teplotu, tak zaspať je ťažké

bed-945881_1920

1. Nastavenie správnej teploty v izbe

Ak máte regulované kúrenie pre jednotlivé izby, nastavte si nočnú teplotu na približne 18-19 stupňov. Ak nemáte, tak to asi budete musieť spraviť pre celý dom naraz.

Táto teplota je na spanie najvhodnejšia. Pri nižšej by ste už mohli pociťovať, že je akoby nevykúrená, pri vyššej by vám bolo zase horúco. Samozrejme, teplota závisí aj od vašich preferencií, ale vo všeobecnosti sa nezvykne pohybovať o viac ako dva stupne.

2. Pred spaním si zacvičte

Ak sa vám už chce spať, tak si poviete, že je to blbosť. Veď by vás to len zbytočne prebralo. Pravdou však je, že ľahké cvičenie – pozostávajúce z naťahovania a hlbokého dýchania vaše telo zvnútra rozohreje a toto teplo si so sebou vezmete pod deku, ktorá ho pod sebou udrží dlhšie a vám bude príjemne teplo.

tee-1740871_1920

3. Teplý nápoj

Ak sa vám nechce cvičiť, alternatívou je napríklad horúci čaj, alebo iný nápoj. Efekt je rovnaký – rozohreje sa vám telo a teplo sa potom opäť drží pod dekou.

Len si dajte pozor, aby tým nápojom nebola káva, alebo čaj s obsahom kofeínu, lebo v takom prípade môžete skončiť pri počítani oviec a pri nadávaní si do iného dobytka :-)

4. Teplá voda

Ak už hovoríme o zvyšovaní telesnej teploty, tak ešte účinejším spôsobom na dosiahnutie cieľa je horúca sprcha, alebo vaňa. Tá vás navyše aj uvoľní a spánok príde ešte rýchlejšie.

5. Zásoby

V noci môže teplota kolísať. Ak máte napríklad staršie okná, či netesniace dvere, nezateplený dom… dôvodov môže byť veľa… často sa stáva, že teplota sa pohne o pár stupňov. 1 – 2 stupne sa vám môžu zdať zanedbateľné, ale rozdiel medzi 18 a 16 stupňami v izbe určite pocítite.

Preto je dobré nechať si pri, alebo na posteli aj náhradné deky. Ak vám bude zima, natiahnete sa po jednu z nich, prehodíte cez seba a spíte ďalej. Ak horúco, jednoducho ju odhodíte nabok.

6. Vrstvy

A poslená – asi najsamozrejmenšia rada – noste teplé oblečenie. A noste ho vo vrstvách, lebo medzi nimi sa teplo udrží viac, ako len na jednej.

A na záver – pamätajte, že hlbší spánok máte pri nižšej teplote a preto svoje telo síce zohrievajte, ale neprehrievajte.

prehozy

 

Fotografie našich produktov od vás

20170208_132553a
Previous
norway-2030692_1920

Ako sa dobre vyspať počas horúcich letných nocí

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD