Zaujímavosti

Feng shui #4 – Zariadenie kuchyne

By 27 dec,2016

V dnešnej časti si povieme viac o zariaďovaní kuchyne tak, aby korešpondovala so zásadami feng shui. Samozrejme, výhodu majú stále tí, ktorí sa ešte len chystajú zariaďovať, pretože nie sú obmedzovaní existujúcim stavom, no máme pár rád aj pre tých, ktorí už kuchyňu majú a potrebujú ju len “vylepšiť”.

Prečítajte si aj časť o správnom umiestnení kuchyne

Svetlo

Prvou zásadnou vecou je presvetlenie miestnosti. Tak, ako vždy, najvhodnejšie je prirodzené svetlo, teda to denné, slnečné. Kuchyňa by mala preto mať veľké okná, aby sa svetla do nej dostalo čo najviac.

stove-top-1597026_1920

V kuchyni – hlavne v časti, kde sa najviac pracuje na príprave jedla (doska na krájanie, sporák,…) by malo byť svetlo čo najjasnejšie (tzv. jang svetlo).

V ostatnej časti – a toto sa týka hlavne kuchýň spojených s jedálňou – by malo byť svetlo tlmenejšie (jin svetlo) a tie dve svetlá by mali celý priestor jasne oddeľovať na pracovnú časť (kuchyňa) a na relaxačnú časť (jedáleň).

Každopádne myslite hlavne na prirodzené svetlo a na veľké okná. A výhľad. Viac zrelaxujete pri pohľade na krásnu scenériu, či vašu záhradu, ako na hlavnú cestu s autami.

Pozor na mŕtvu energiu

Už minule sme si povedali, že kuchyňa je srdcom domova. Preto musíte dávať veľký pozor na mŕtvu energiu. Tú nájdete v suchých kvetoch, špine a v akomkoľvek neporiadku. Mŕtva energia sa môže odzrkadliť na vašom zdraví a tiež schopnosti prosperovať. Tým pádom prichádzate o šťastie a radosť, ktoré sú v harmonickej domácnosti veľmi potrebné.

Preto majte kuchyňu stále upratanú a zbavte sa všetkého mŕtveho.

Tiež by ste v kuchyni nemali vystavovať nože. Energia z nich rodí konflikty. Nože patria na skryté miesto – do zásuviek.

Mŕtvu energiu nahraďte živou. Umiestnite na voľné miesta živé rastliny v kvetináčoch, či kyticu živých a čerstvých! kvetov do vázy. Na stôl dajte ovocie…

Odpad vynášajte čo najčastejšie, pretože s fyzickým odpadom sa v dome ruka v ruke hromadí aj psychický odpad. A zatiaľ čo ten prvý nemusí mať na každého až tak výrazný vplyv, tomu druhému neujde nikto.

wood-668813_1920

Podlaha

Podlahu vyberajte stále podľa toho, v akej časti máte kuchyňu umiestnenú. od severu cez východ až po južnú stranu sa hodí na podlahu drevo alebo jeho imitácie. Od juhu na sever smerom cez západnú stranu je vhodnejší kameň.

Vyhnúť by ste sa mali ale farbám, ktoré sa pripisujú vode (od odtieňov modrej smerom to čiernej časti farebnej palety), pretože voda disponuje nestabilnou energiou, ktorá v srdci domácnosti nemá čo hľadať.

Ak už ale také farby máte a nemôžete ich zmeniť (či už s finančných alebo iných dôvodov), riešením môže byť aj obyčajný koberec.

Spotrebiče v kuchyni

V prvom rade – všetky spotrebiče, ktoré máte v kuchyni musia byť funkčné. A to do najmenších detailov – napríklad vodovodný kohútik nesmie kvapkať. S odtekajúcou vodou by pomaly odtiekla aj vaša finančná stabilita a prosperita.

V kuchyni sa stretávajú dva prvky – dva základné energie, ktoré sú ale v neustálom konflikte medzi sebou. No práve pre zabezpečenie funkčnosti kuchyne sa tomuto konfliktu nedá vyhnúť. Ide o oheň (všetky spotrebiče, ktorých primárnou funkciou je tvorba tepla – šporák, kávovar, kanvica…) a o vodu (tu patrí napríklad umývadlo, umývačka, ale aj chladnička…).

Ohnivé a vodné spotrebiče by nemali byť navzájom pokope, ale mali by mať dostatočný odstup. Ak to nie je možné (čo sa môže stať pri starších kuchyniach), pokúste sa ich oddeliť pevnou priehradou – najlepšie z drevného materiálu.

Ak si kuchyňu ešte len plánujete a máte na to priestor, umiestnite tieto prvky čo najďalej od seba. Vtedy bude mať energia priestor na zdravé prúdenie.

Chladnička

Chladnička je miestom a symbolom hojnosti. Plná zásob symbolizuje pokoj, pohodu, pripravenosť a šťastie.

V mnohých domácnostiach sme si všimli, že potraviny, ktoré by mali byť skryté – sú vystavované. Ide o všelijaké sušené rastliny, ktoré slúžia aj ako dekorácia. Rôzne zväzky sušených bylín, kvetov, zväzky cibule, kukurice … Takéto veci by mali mať svoje miesto mimo pohľad ľudských očí. Súvisí to s mŕtvou energiou, ktorú sme spomínali vyššie.

gas-stove-1776648_1920

A na záver to najdôležitejšie – sporák

Ten predstavuje bohatstvo a energiu, oheň domácnosti.

Práve z tohto dôvodu by ste mali vždy uprednostniť plynový horák pred elektrickými, indukčnými a kadejakými inakými platňami. Pretože živý oheň nenahradia žiadne jeho imitácie.

Ako sme spomínali, dôležitý je výber správneho svetla. Pri sporáku použite vždy silnejšie svetlo.

Úplne najvhodnejšie umiestnenie je na “ostrovčeku” v strede kuchyne. Práve vtedy ste aj počas varenie v centre spolu s rodinou, neotáčate sa im chrbtom a podobne.

Ak už sporák musí byť pri stene, rozhodne má byť pri plnej stene bez dverí a okien a z opačnej strany steny sa nesmie nachádzať napríklad wc, či kúpeľňa. Ak je sporák pri okne, dochádza tu ku konfliktu pri prúdení energií.

Tiež ho neumiestňujte do jednej línie medzi umývadlo a chladničku. Táto konštelácia evokuje smútok.

Sporák – ako oheň v srdci domácnosti využívajte čo najčastejšie. Ak horí v srdci oheň, aj “telo” je potom zdravé a šťastné.

Horáky na sporáku udržiavajte vždy čisté – pretože tie symbolizujú úspech. Špinavé zase jeho opak.

Pokračujeme nabudúce :-)

Zatiaľ si môžete pozrieť naše prestierania na stôl:

prestierania

 

Feng shui #3 – Kuchyňa

kitchen-1640439_1920
Previous
living-room-1298535_1280

Feng shui #5 – Obývačka

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD