Zaujímavosti

Feng shui #2 – Posteľ v spálni

By 16 dec,2016

V prvej časti nášho seriálu o Feng shui sme sa venovali ideálnemu umiestneniu spálne v dome. Aby v nej vládol pokoj a harmónia. Túto časť si môžete prečítať tu.

Dnes, keď už máme zvolenú vhodnú izbu pre spálňu, povieme si niečo o vhodnej polohe postele a o veciach ktoré v spálni byť majú, ale hlavne o veciach, ktoré by ste od nej mali dať čo najďalej.

woman-506120_1920

Nie medzi dverami a oknom

Posteľ neumiestňujte priamo medzi okno a dvere. V takomto priestore je tok čchi zrýchlený a toto zrýchlenie nevplýva príliš dobre na vaše biopole. Ak si to chcete názorne predstaviť, predstavte si, že okno a dvere sú otvorené. Vtedy vzniká prievan a vaša posteľ je uprostred neho. Spomínaný tok je vlastne obdobou prievanu na úrovni energie.

Ideálna poloha na umiestnenie postele je v uhlopriečke oproti dverám.

hotel-1749602_1920

Za posteľou má byť stena

Určite by ste nemali posteľ umiestňovať zadnou stranou k oknu. Keďže okno nieje stabilná, pevná a nepriehľadná vec, nemáte vnútornú istotu, že cez neho do postele nič neprejde. Nemusí to byť konkrétna vec, môžu to byť napríklad aj pohľady susedov, či okoloidúcich, ak máte spálňu situovanú do ulice. Posteľ teda dajte k stene.

Smerovanie nôh

Jedným zo základných pravidiel je nemať nohy počas spánku kolmo oproti dverám. Je to preto, lebo táto poloha sa označuje ako poloha smrti. V takejto polohe sa pochovávali mŕtvi v starovekej Číne. A určite nechcete spať práve v takej polohe.

Nad postelou nič ťažké

Nad posteľ neumiestňujte nič ťažké. To znamená veľké lustre, obrazy s hrubými rámmi, police…

Nenadobudnete pokoj, pretože vám nad hlavou bude neustále visieť nebezpečenstvo. Samozrejme, môžete to upevniť tak, že sa to nepohne, no nepríjemného pocitu sa ani takto nezbavíte.

Elektronika v spalni

Vyhnite sa jej. Nielen, že zaberajú priestor a zmenšujú vám spálňu, nepriaznivý účinok na váš spánok môžu mať elektromagnetické vlny, ktoré tieto spotrebiče vysielajú. Ak ich tam z nejakých dôvodov mať musíte, snažte sa dať ich čo najďalej od postele.

Ďalšie veci, ktoré tam nepatria

Do spálne neumiestňujte kvety. Aj z biologického hľadiska – kvety potrebujú dýchať. A tak, ako my ľudia, aj kvety dýchajú kyslík. A tak ho ostane menej pre vás. Kvety vyrábajú kyslík len v kombinácii so slnečným svetlom, teda určite nie v noci.

Podľa Feng shui filozofie do spálne nepatria ani iné živé veci – zvieratká, rybičky. Pretože spálňa by mala patriť len vám.

Nepatria sem ani fontánky, či obrazy, na ktorých je voda. Rovnako sa vyhnite aj mŕtvej energii – ktorá je napríklad v suchých rastlinách.

Lieky – sú odrazom choroby a vaša spálňa má byť zdravým miestom.

Staré šaty – spálňa má byť miestom obnovy a oživenia.

Odpadkové koše – na to snáď ani žiadny dôvod uvádzať netreba.

A určite by ste sa mali vyhnúť všetkým pracovným artefaktom ako sú stohy papierov, notebooky,… Spálňa je miestom oddychu a aj keď máte prácu, ktorá je vašim koníčkom, určite ich nemiešajte.

bed-1839183_1280

Posteľ

Aj keď nemáte partnera, v spálni by ste mali mať vždy manželskú posteľ. Pripravujete sa tak na príchod nového spoločníka do vášho života.

Používajte prírodné materiály ako bavlna, či hodváb. Vyberajte si také obliečky a posteľné prádlo, ktoré vám je príjemné. Pamätajte, trávite tu tretinu života.

Zrkadlá

Tieto by si zaslúžili aj samostatnú tému, no skúsime ju popísať aspoň stručne.

Zrkadlá sú z filozofického hľadiska nebezpečné, pretože podľa príslovia na zdravie číha mnoho chorôb, ak sa na posteľ na vás díva zrkadlo a tiež vám bránia sa počas spánku zbavovať starých a nepríjemných emócií.

Veľa ľudí má šatníky v spálniach a práve na šatník si veľa ľudí umiestňuje zrkadlá. Ak tak chcete spraviť, skúste ho dať do vnútra šatníka.

Veľa šatníkov sa však predáva so zrkadlom vonku. Ak sa tomu neviete vyhnúť, je dobré na noc zrkadlá zakrývať. Napríklad plachtou. Prípadne skúste natočiť šatník tak, aby zrkadlo nebolo natočené smerom k posteli.

Prvá časť seriálu: Feng shui #1 – Umiestnenie spálne

banr

 

Feng shui #1 - Umiestnenie spálne

mortar-1341221_1920
Previous
kitchen-1640439_1920

Feng shui #3 – Kuchyňa

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD