Tipy a rady

Bytový textil vs. alergik v dome

By 26 nov,2016

Roztoče patria medzi najrozšírenejšie alergény vôbec. Nachádzajú sa v každej domácnosti a – narozdiel od peľu, ktorý je sezónnou záležitosťou, sú celoročným problémom. Zbaviť sa ich síce nie je vôbec ľahké, ale ani nie nemožné. Existuje niekoľko rád, vďaka ktorým ich výskyt aspoň eliminujete a tým uľahčíte život či už sebe alebo alergikovi v dome.

Predtým, ako vám v tomto článku ponúkneme najúčinnnejšie zbrane na boj proti týmto miniatúrnym živočíchom, povedzme si viac o tomto zdravotnom probléme.

Alergia je vo všeobecnosti zápalová reakcia nášho organizmu na alergény v okolitom prostredí. Medzi najčastejšie a najrozšírenejšie alergény patrí peľ, zvieratá, prach, plesne, potraviny a samozrejme roztoče. Alergia na roztoče má vyplyv predovšetkým na dýchacie ústrojenstvo.

Roztoče ako také nie sú pre človeka vôbec nebezpečné, to znamená, že vám od nich nehrozia štípance či uhryznutia. Alergény sú ukryté v ich výkaloch. V teplom a vlhkom prostredí sa rozmnožujú veľmi jednoducho. Preto ich nájdeme v našich domácnostiach, a to najmä v posteliach /matrace, vankúše, periny/, v sedacích súpravách, hračkách, kobercoch a pod. Asi najčastejšie sa roztoče spomínajú v súvislosti s výskytom v posteli. Je to z tohto dôvodu, že roztoče sa živia odmuretými šupinami kože, ale aj tým, že práve tam s nimi prichádzame do najužšieho kontaktu. Posteľ je pre ne súčasne ideálnym prostredím na rozmnožovanie sa, keďže predstavuje teplé, vlhké a tmavé prostredie.

Ako rozoznať, či trpíme alergiou na roztoče?

Ak sa u vás vyskytne zápal spojiviek, ekzémy, nádcha, opakované kýchanie, pocit upchatého nosa, pocit únavy či problémy so spánkom, je dosť možné, že touto alergiou trpíte. Pozor. Vyššie uvedené príznaky treba odlišovať od jarnej únavy, stresu, kožných problémov a pod.‚ takže ak si nie ste istí, navštívte pre istotu svojho lekára. Testy problém rýchlo potvrdia, alebo vyvrátia.

Útočte na prostredie

mite-67638_1280

Ako sme uviedli hneď na začiatku tohto článku, zbaviť sa roztočov nie je vec jednoduchá, ale ani nemožná. Obmedziť ich prítomnosť, či dokonca zbaviť sa ich úplne, znamená znepríjemniť pre nich prostredie, ktoré doteraz považovali za ideálne, t.j. teplé, vlhké, tmavé zmeniť na vetrané a svetlé priestory. Začnime postupne:

1. Izbu sa pred spaním i po ňom odporúča riadne vyvetrať.

Ak to umožňuje počasie, rovnako by sa mali vetrať aj periny, vankúše a matrace. Pravidelné a poriadne vetranie platí pre celú domácnosť. Takže pri (resp. po) upratovaní, varení, sušení bielizne alebo kúpaní nezabudnúť otvoriť okná dokorán. Vetrať môžete aj svoju posteľ tým, že ju po prebudení necháte na istý čas (napr. do odchodu do práce) odostlanú.

Dobré je občas všetky spomínané veci vytiahnúť von a pretrepať. Túto časť by mala ale robiť osoba, ktorá alergiou netrpí :-)

2. Pravidelným vetraním znížite vlhkosť vo vašom dome či byte.

Pre roztoče je vyhovujúca vlhkosť v rozmedzí od 60-80%. Nadmerná vlhkosť vnútri domu či bytu je spôsbená častým sprchovaním v spojení s nedostatočným odvetrávaním, sušením bielizne v dome a pod. Ak sa vám podarí znížiť vlhkosť v dome pod 50%, roztoče nebudú mať šancu.

3. Stabilná izbová teplota.

Aj keď je to náročné, najmä v zimných mesiacoch, snažte sa váš príbytok neprekurovať. Podľa odborníkov je optimálne udržiavať izbovú teplotu na úrovni nie viac ako 22 ºC. Ak odmietate vetrať pri mínus 10 stupňoch, môžete vystaviť mrazu len vaše matrace a vankúše. 

4. Vedeli ste, že po kúpe úplne nového matraca sa v ňom nové roztoče objavia do 4 mesiacov?

Pravidelným vetraním a otáčaním matracov zabezpečíte jeho dostatočné vetranie, čím sa odstráni vlhkosť z potenia. Na trhu sú dostupné aj špeciálne obliečky pre matrace, vankúše a prikrývky, ktoré neprepustia roztoče ani ich alergény. Ako náhrada za špeciálne obliečky slúži pravidelné (podľa viacerých názorov každý týždeň) pranie pri teplote 60 stupňov. 

Prečítajte si aj o vhodnom výbere matracu pre alergika.

5. Chlpaté koberce a koberce s dlhým vlasom sú v súčasnosti veľmi žiadané a moderné.

No takisto sú skvelým miestom pre roztoče, vzhľadom na to, že sa v nich dokážu ľahko ukryť. Nie každý vysávač dokáže z takéhoto koberca vysať roztoče. Takéto koberce sú jednak náročné na údržbu a ani pravidelné vysávanie vám nezabezpečí, že preniknete do najhlbších vrstiev koberca. Ak máte doma alergika alebo sami trpíte alergiou, závesy a ostatný bytový textil je vhodné obmedziť čo najviac.

mold-1482631_1920

6. Pravidelné upratovanie…

…vás síce roztočov nezbaví navždy, no mimoriadnym spôsobom prispeje k ich eliminácii. Nestačí však len prejsť suchou handrou po nábytku a pretrieť ho. Odporúča sa prach utierať vlhkou handrou alebo obrúskom, rovnako namiesto vysávača, ktorým prach len rozvírite, radšej utrite podlahy mokrou handrou.   

Bonusový tip

Ak máte doma dieťa, ktoré má hudobné nadanie, prihláste ho na dychový nástroj (trúbka, saxofón,…) a verte, že pri pravidelnom cvičení hry sa roztočov a iných škodcov zbavíte fakt rýchlo.

 

Ako si vybrať správny záves

bedroom-690129_1280
Previous
mortar-1341221_1920

Feng shui #1 - Umiestnenie spálne

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD