Tipy a rady

Ako na maľovanie izby

By 16 feb,2017

cely_13032012234319Pomaly, ale isto, jar je už za rohom a keď sa teploty stabilne usadia vyššie nad nulou, väčšinu z nás čaká pravidelná jarná činnosť – a to každoročné maľovanie.

Niektorí stihnú dať celý dom naraz a potom majú rok, či pár rokov pauzu, iní to zase robia tak, že každý rok sa ujde nový náter inej izbe.

Aby sa tohtoročné maľovanie nezmenilo na katastrofu, prinášame vám zopár rád, ako to zvládnuť bez problémov a so želaným výsledkom.

brush-792069_1920

Výber farby

Časy, kedy sa všetko maľovalo bielou sú dávno preč a tak máme k dispozícií nie len všetky základné farby, ale aj desiatky ich odtieňov. A to už nehovoríme o miešaní farieb, kde sú možnosti prakticky nekonečné.

Výber farby nie je jednoduchým krokom. Teda je – ak chcete zelenú a je vám jedno akú. Ak však chcete z konkrétnej farby konkrétny odtieň, nech už máte dôvod akýkoľvek, nájsť ten pravý nemusí byť jednoduché.

Prvou a najčastejšou chybou, ktorú bežne ľudia robia je to, že si odtieň vyberajú priamo v obchode podľa vzorkovníka – alebo, ešte horšie – podľa štítku na plechovke / vedre. Treba si uvedomiť dve veci.

Prvou je, že obchod nie je vaša izba, svetelné podmienky sú úplne iné a podľa štúdií múdrych ľudí si človek nevie presne vybaviť v mysli farbu, ktorú ma doma. Jasné – viete, že je to zelená, viete, že je hrášková, ale presný odtieň by v obchode trafil pri väčšom výbere len málokto.

Druhou je, že tak malý papierik na vzorke vám nepomôže predstaviť si túto farbu doma.

Odporúčanie je teda takéto: Vezmite si vzorku farby domov a natrite ju na kúsok steny. Uvidíte ju v reálnych podmienkach, v akých sa bude “používať” a takto ľahko vyberiete odtieň, ktorý sa vám bude páčiť.

print-1822374_1920

Príprava stien

Ak je stena v dobrom stave, to znamená, že sa z nej nič neodlupuje, nie je znečistená, stačí ju pred maľovaním prejsť vlhkou handrou. Odstránite tak prach a vlhký podklad zabezpečí, že farba sa so stenou ľahšie spojí.

Ak zo steny odpadávajú kusy starého náteru, nemáte inú možnosť ako ho celý odstrániť a stenu vyčistiť a vyrovnať. Staré vrstvy najľahšie odstránite špachtľou a potom zabrúsite brúsnym papierom. Tapety alebo nečistoty pred odstraňovaním najprv nahrejte horúcou parou.

 

Kedy maľovať?

Najlepšie za bieleho dňa – kedy vidíte, či dobre nanášate farbu. Najlepšie v tieni – aby slnko nevysušovalo netienené časti. A najlepšie pri teplote aspoň nad 10 stupňov a určite pod 30. Pri nízkych teplotách farba schne dlho a pri vysokých (hlavne ak je horúci podklad) príliš rýchlo. V dôsledku rýchleho odparovania spotrebujete oveľa viac farby ako pri normálnej teplote.

 

Tipy a triky

Štetce pred natieraním vymáčajte vo vode a prstami ich skúste šuchoriť. Štetiny, ktoré držia slabšie v dôsledku tejto manipulácie odpadnú ešte pred natieraním a vy sa tak vyhnete vyškrabovaniu zaschnutých štetín z novonatretej steny.

Vždy maľujte tak, aby ste štetcom nový pás farby nanášali tak, že časť štetca ide už po namaľovanej časti. Vyhnete sa šmuhám.

Farby po zaschnutí menia farbu. To viete. No existuje mylne rozšírený názor, že farby schnutím svetlejú. Áno, ale tie hliníkové. Latexové, naopak, tmavnú.

 

Chyby už počas maľovania

Strhávate pri maľovaní farbu, aj keď pri kontrole steny vyzeralo všetko v poriadku? V tomto prípade môže pomôcť zriedenie farby. Hustá farba môže pôsobiť ako lepidlo. Ak nepomôže ani zriedenie, tak pravdepodobne ste niečo pri kontrole prehliadli a budete musieť stenu od starých náterov očistiť.

Naopak – vidíte cez farbu pôvodnú maľbu? Buď bola pôvodná farba výrazná a pri novej jeden náter nestačí – v tom prípade ju budete musieť po zaschnutí opäť premaľovať. Alebo – máte riedku farbu. Skúste ju riediť menej, problém by mal zmiznúť.

Praská vám nový náter? Nepotešíme vás, ale ten starý bude musieť ísť asi dole.

 

Máte aj vy nejaké tipy a triky na maľovanie? Ako často maľujete? Napíšte nám :-)

prehozy

 

 

Ako sa správne starať o záclony a závesy

bed-1839183_1280
Previous
20170203_081143

Naše produkty u vás doma (foto)

Next

Email this post to a friend.

or Close

LOG IN

Lost your password?

SIGN UP

LOST PASSWORD